Gdy Janusz Józefowicz i Natasza Urbańska poinformowali media, że zamieszkają w prawdziwym dworku. Wszyscy nie kryli zdziwienia, jednak zdjęcia z ich posiadłości szybko przekonały sceptyków, że dworek w Jajkowicach to prawdziwy raj na ziemi. Udowodnili to chwaląc się posiadłością w programie "Uwaga" TVN.
Miejscowość Jajkowice położona jest na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego. Posiadłość Emilin pochodzi z XIX wieku. To właśnie w tej uroczej scenerii para wzięła ślub. Teraz małżonkowie mieszkają tu razem ze swoją córeczką Kaliną.
Screen z TVN
Do swojej dyspozycji wspaniale urządzone wnętrza. Nie brakuje w nich luksusów. Reagały od podłogi do sufitu wypełnione książkami, sauna...
Screen z TVN
Screen z TVN
Dwór w Jajkowicach był marzeniem Józefowicza. Może tu rozwijać swoje pasję i realizować hobby. A co najważniejsze cieszyć się ciszą i spokojem otaczających posiadłość lasów.
Screen z TVN
Dworek otacza ogromny ogród. Urbańska i Józefowicz mają małą prywatną plażę i specjalne miejsce, gdzie ich goście mogą... łowić ryby.
Screen z TVN
Gości z pewnością ekscytuje również kolekcja domowych nalewek Józefowicza. Reżyser uwielbia eksperymentować z recepturami i smakami.
Screen z TVN
W pięknym dworkach zakochał się także wybitny aktor Wojciech Siemion. Artysta w 1969 kupił będący w opłakanym stanie dworek w podwarszawskich Petrykozach (miejscowość niedaleko Grójca, około 50 km na południowy zachód od Warszawy).
Sam wraz żoną odrestaurował budynek. Remont całego domu kosztował Siemiona i jego żonę bardzo wiele wysiłku, czasu i pieniędzy. Prace wykonywali własnymi rękami.
Wojciech Siemion oczywiście był zbyt krytyczny dla swojej pracy. Urokliwy dworek położony nad stawami, otoczony leśnym parkiem zachwycał i przyciągał jak magnes.
Jak głosi legenda, którą chętnie powtarzał gospodarz, zaklęcie wypowiedziane w tamtym miejscu miało sprawczą moc. Z opowieści powtarzanych przez przyjaciół Siemiona, można dowiedzieć się, że nie raz artysta nie raz bawił gości, wcielając się w rolę wszechwładnego maga. Aktor sam natomiast uległ magii sztuki. Całą posiadłość wypełnił niezliczonymi dziełami sztuki ludowej i współczesnej.
Parter jest przestrzenią mieszkalną, jednakże urządzoną w wyjątkowym stylu, wypełniają stylowe XIX wieczne meble. Praktycznie każda rzecz w domu ma swoją historię i walor artystyczny, dlatego od 1979 roku wyposażenie domu stało się częścią "Wiejską Galerią Sztuki w Petrykozach". Na takie miano zasługuje ona taKże z tego względu, że każdy element posiadłości został przez Siemiona osobiście dopieszczony. Aktor bez wątpienie kochał to miejsce i wiedział o nim wszystko.
Petrykozy były oczkiem w głowie Siemiona aż do jego tragicznej śmierci 24 kwietnia 2010 roku.
Dopóki Wojciech Siemion żył, dwór tętnił życiem. Aktor organizował w tam spotkania poetyckie i koncerty. Gości przyciągał także skansen, który sam urządził w, otaczającym posiadłość, parku.
AG
Skansen był świadectwem chłopskiego pochodzenia Siemiona. Jego ojciec był na Lubelszczyźnie wiejskim nauczycielem. Niestety na początku marca w pięknym dworze wczesnym rankiem wybuchł pożar.
AG
AG
W województwie Małopolskim przy trasie Tarnów-Zakliczyn, mieszczą się urokliwe Lusławice. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XIII wieku. 300 lat później mieścił się tam ośrodek ariański, a na początki XIX wieku mieszkał wybitny malarz Jacek Malczewski.
Pusty dwór - Jacek Malczewski, 1922
W czasie wojny został niestety zniszczony zabytkowy dworek i otaczający go park. Nad zrujnowanym majątkiem pochylił się wielki kompozytor Krzysztof Penderecki.
Krzysztof Penderecki odkupił dworek 1976 roku i natychmiast rozpoczął długotrwałą i wyczerpującą renowację. Wysiłki jednak się opłacił, dwór jest dziś perełką regionu. Otacza go 5-hektarowy park i arboretum.
Trud, jaki włożono w restaurację dworku w Lusławicach, doceniono. W 2002 roku Pendereccy otrzymali wyróżnienie "Genius loci Polonia" za ochronę polskiego krajobrazu.
Od grudnia 2012 roku, dzięki staraniom Pendereckiego w Lusławicach działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.W nowoczesnym obiekcie o powierzchni 10 tys. m2 kształci się i promuje młodzież z całego świata.
W dworkach zakochali się także Radosław Sikorski i Anne Applebaum. Ich posiadłość znajduje się znajduje się w Chobielinie, położonym w województwie kujawsko-pomorskim. Okazała majątek w XVIII wieku był własnością Józefa Hulewicza. Po nim, w okresie zaborów przejął go August Falkenberg i jego potomkowie.
Fot. Krzysztof Szatkowski / AG
W 1919 roku 400 hektarów pięknego Chobielina nabył Julian Reysowski, który był jego właścicielem aż do II wojny światowej. Potem majątek przejęło państwo. Chobielin znacjonalizowano i przekazano na rzecz Państwowego Gospodarstwa Rolnego.
Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta
Kiedy PGR przejęło Chobielin, piękny dworek szybko zaczął podupadać i przeradzać się w ruinę. W 1988 roku zniszczoną posiadłość kupił Radosław Sikorski. Ile zapłacił za 800-metrowy dworek i 14 hektarów? Według informacji Se.pl było to... 1200 dolarów, czyli około 3600 złotych. Sikorski, wraz ze swoją żoną Anne Applebaum, zadbali o posiadłość i przywrócili jej blask. W 2010 roku w swoim oświadczeniu majątkowym wycenił Chobielin na 4 miliony złotych.
Posiadłość otacza 14-hektarowy park, po którym jeśli ma się szczęście minister obwiezie swoim motorem. W 2008 roku do Chobielina przyjechał minister spraw zagranicznych Niemiec, Walter Steinmeier z żoną.
AG
W domu znajduje się wiele wyjątkowych przedmiotów między innymi kościele organy. Instrument składa się z 460 piszczałek.
EAST NEWS/WOJCIECH TRACZYK
Urok dworków zauroczył także Justynę Steczkowską. Jej mąż Maciej Myszkowski, z wykształcenia architekt zaprojektował wspaniały dom, w dworkowym stylu. Piękny dom z gankiem otacza ogromny ogród ze stawami i boiskiem do piłki nożnej.
Gala
Z mieszkania w bloku uciekł też Andrzej Grabowski. Aktorowi zamarzyła się posiadłość prawdziwego szlachcica. W zeszłym roku odtwórca roli Ferdka Kiepskiego wraz młodszą o 18 lat żoną Anitą Kruszewską przeprowadził do 700 metrowej posiadłości pod Grodziskiem Mazowieckim.
Budowa domu stylizowanego na szlachecki dworek trwała 3 lata. Cały wykonany jest z drewna, ma ganek i okna z okiennicami. Przypomina ten, który w swojej ofercie mają firmy, produkujące domy z bali. Oto przykład ze strony Aledomydrewniane.pl.
Screen z Aledomydrewniane.pl