• Link został skopiowany

Wielkie parki, skanseny, urocze ganki. Nasze gwiazdy kochają dworki! Kto w nich mieszka?

Gdy jedni marzą o nowych mieszkaniach w eleganckich apartamentowcach, inni z niesmakiem patrzą na te pragnienia i domostwa w "betonowych pudełkach". Ci drudzy zwracają się ku niestandardowym rozwiązaniom i wybierają domy z duszą. A któreż budynki mają więcej uroku niż polskie dworki? Nasze gwiazdy o tym wiedzą. Jakie sławy uległy urokowi tego typu posiadłości?

Dom Janusza Józefowicza i Nataszy Urbańskiej. Dom Janusza Józefowicza i Nataszy Urbańskiej. Plotek Exclusive

Natasza Urbańska i Janusz Józefowicz

Gdy Janusz Józefowicz i Natasza Urbańska poinformowali media, że zamieszkają w prawdziwym dworku. Wszyscy nie kryli zdziwienia, jednak zdjęcia z ich posiadłości szybko przekonały sceptyków, że dworek w Jajkowicach to prawdziwy raj na ziemi. Udowodnili to chwaląc się posiadłością w programie "Uwaga" TVN.

Dom Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza. Dom Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza. Screen z TVN

Lasecki

Miejscowość Jajkowice położona jest na granicy województw mazowieckiego i łódzkiego. Posiadłość Emilin pochodzi z XIX wieku. To właśnie w tej uroczej scenerii para wzięła ślub. Teraz małżonkowie mieszkają tu razem ze swoją córeczką Kaliną.

Dom Nataszy Urbańskiej i Janusza JózefowiczaScreen z TVN

Do swojej dyspozycji wspaniale urządzone wnętrza. Nie brakuje w nich luksusów. Reagały od podłogi do sufitu wypełnione książkami, sauna...

 

Natasza UrbańskaScreen z TVN

 

Dom Nataszy Urbańskiej i Janusza JózefowiczaScreen z TVN

Dom Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza. Dom Nataszy Urbańskiej i Janusza Józefowicza. Screen z TVN

Janusz Józefowicz i Natasza Urbańska

Dwór w Jajkowicach był marzeniem Józefowicza. Może tu rozwijać swoje pasję i realizować hobby. A co najważniejsze cieszyć się ciszą i spokojem otaczających posiadłość lasów.

Dom Nataszy Urbańskiej i Janusza JózefowiczaScreen z TVN

Dworek otacza ogromny ogród. Urbańska i Józefowicz mają małą prywatną plażę i specjalne miejsce, gdzie ich goście mogą... łowić ryby.

 

Dom Janusza Józefowicza i Nataszy UrbańskiejScreen z TVN

Gości z pewnością ekscytuje również kolekcja domowych nalewek Józefowicza.  Reżyser uwielbia eksperymentować z recepturami i smakami.

Dom Janusza Józefowicza i Nataszy UrbańskiejScreen z TVN


Wojciech Siemion

W pięknym dworkach zakochał się także wybitny aktor Wojciech Siemion. Artysta w 1969 kupił będący w opłakanym stanie dworek w podwarszawskich Petrykozach (miejscowość niedaleko Grójca, około 50 km na południowy zachód od Warszawy).

Internet

Sam wraz żoną odrestaurował budynek. Remont całego domu kosztował Siemiona i jego żonę bardzo wiele wysiłku, czasu i pieniędzy. Prace wykonywali własnymi rękami.

Nie patrz tak na dach, bo gonty są trochę nierówno położone, bo układałem je wraz z żoną i tak jakoś krzywo wyszło  - miał mawiać swoim gościom, których oprowadzał po swoich włościach, czytamy na www.pawlow.org.pl.

Wojciech Siemion

Wojciech Siemion oczywiście był zbyt krytyczny dla swojej pracy. Urokliwy dworek położony nad stawami, otoczony leśnym parkiem zachwycał i przyciągał jak magnes.

Gości chętnie oprowadzał po parku. Pokazywał wielki drewniany wóz z grupą wiejskich grajków - rzeźbę zdobiącą ogród. Dalej prowadził do kamiennego kręgu magicznego, w którym każdy głaz symbolizował jedną z bogin lub muz - czytamy na www.pawlow.org.pl.

Jak głosi legenda, którą chętnie powtarzał gospodarz, zaklęcie wypowiedziane w tamtym miejscu miało sprawczą moc. Z opowieści powtarzanych przez przyjaciół Siemiona, można dowiedzieć się, że nie raz artysta nie raz bawił gości, wcielając się w rolę wszechwładnego maga. Aktor sam natomiast uległ magii sztuki. Całą posiadłość wypełnił niezliczonymi dziełami sztuki ludowej i współczesnej.

W piwnicach eksponowane są kowalskiej roboty precjoza, m.in. liczne krzyże wotywne stare i współczesne, drewniane rzeźby figuralne z "Frasobliwym" na czele, wreszcie szkło i garnki -  czytamy na www.pawlow.org.pl.

Parter jest przestrzenią mieszkalną, jednakże urządzoną w wyjątkowym stylu, wypełniają stylowe XIX wieczne meble. Praktycznie każda rzecz w domu ma swoją historię i walor artystyczny, dlatego od 1979 roku wyposażenie domu stało się częścią "Wiejską Galerią Sztuki w Petrykozach". Na takie miano zasługuje ona taKże z tego względu, że każdy element posiadłości został przez Siemiona osobiście dopieszczony. Aktor bez wątpienie kochał to miejsce i wiedział o nim wszystko.

Tłumaczył z uśmiechem [swoim gościom -przyp. red.], że woli etymologię nazwy wyprowadzać od łacińskich słów "petrus"- kamień i "cassa" izba, dom. "Były tu kiedyś ogromne puszcze - mówił - widocznie przy królewskim trakcie zbudowano "kamienny dom" - stąd nazwa sprzed wieków, dziś spolszczona "Petrykozy" - czytamy na www.pawlow.org.pl.

Petrykozy były oczkiem w głowie Siemiona aż do jego tragicznej śmierci 24 kwietnia 2010 roku.

Pożar

Dopóki Wojciech Siemion żył, dwór tętnił życiem. Aktor organizował w tam spotkania poetyckie i koncerty. Gości przyciągał także skansen, który sam urządził w, otaczającym posiadłość, parku.

Przeniósł tu karczmę, kuźnię, wiatraki z pełnym wyposażeniem. Przyjezdnych zawsze sam po nich oprowadzał. Założone przez niego Muzeum Sztuki Ludowej było powrotem do korzeni - czytamy na Gazeta.pl.

Akcja gaszenia pożaru dworu w PetrykozachAG

Skansen był świadectwem chłopskiego pochodzenia Siemiona. Jego ojciec był na Lubelszczyźnie wiejskim nauczycielem. Niestety na początku marca w pięknym dworze wczesnym rankiem wybuchł pożar.

Zjechało kilkanaście zastępów ratowniczych. Nikt nie ucierpiał. W budynku była jedna osoba, która w porę zdążyła go opuścić. Spłonął dach, zniszczony jest też parter. Nie wiadomo, co było przyczyną pożaru - informuje na Gazeta.pl. - Strażakom udało się ocalić m.in. część kolekcji obrazów.

Akcja gaszenia pożaru dworu w PetrykozachAG

Spalony dwór w PetrykozachAG

Krzysztof Penderecki

W województwie Małopolskim przy trasie Tarnów-Zakliczyn, mieszczą się urokliwe Lusławice. Pierwsze wzmianki o nich pochodzą z XIII wieku. 300 lat później mieścił się tam ośrodek ariański, a na początki XIX wieku mieszkał wybitny malarz Jacek Malczewski.

Pusty dwór - Jacek Malczewski, 1922Pusty dwór - Jacek Malczewski, 1922

W czasie wojny został niestety zniszczony zabytkowy dworek i otaczający go park. Nad zrujnowanym majątkiem pochylił się wielki kompozytor Krzysztof Penderecki.

Krzysztof Penderecki

Krzysztof Penderecki odkupił dworek 1976 roku i natychmiast rozpoczął długotrwałą i wyczerpującą renowację. Wysiłki jednak się opłacił, dwór jest dziś perełką regionu. Otacza go 5-hektarowy park i arboretum.

Krzysztof Penderecki

Trud, jaki włożono w restaurację dworku w Lusławicach, doceniono. W 2002 roku Pendereccy otrzymali wyróżnienie  "Genius loci Polonia" za ochronę polskiego krajobrazu.

Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Screen z penderecki-center.pl/

Krzysztof Penderecki

Od grudnia 2012 roku, dzięki staraniom Pendereckiego w Lusławicach działa Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.W nowoczesnym obiekcie o powierzchni 10 tys. m2 kształci się i promuje młodzież z całego świata.

Przyjdzie taki moment, kiedy nas już nie będzie, pozostanie muzyka i to miejsce - mówił o Centrum Krzysztof Penderecki.
CHOBIELIN, dworek Radosława Sikorskiego CHOBIELIN, dworek Radosława Sikorskiego Fot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Wyborcza.pl

Radek Sikorski i Anne Applebaum

W dworkach zakochali się także Radosław Sikorski i Anne Applebaum. Ich posiadłość znajduje się znajduje się w Chobielinie, położonym w województwie kujawsko-pomorskim. Okazała majątek w XVIII wieku był własnością Józefa Hulewicza. Po nim, w okresie zaborów przejął go August Falkenberg i jego potomkowie.

04.04.2008 CHOBIELIN , DWOREK NALEZACY DO MINISTRA SPRAW ZAGRANICZNYCH RADOSLAWA SIKORSKIEGO .  FOT. KRZYSZTOF SZATKOWSKI / AGENCJA GAZETAFot. Krzysztof Szatkowski / AG

W 1919 roku 400 hektarów pięknego Chobielina nabył Julian Reysowski, który był jego właścicielem aż do II wojny światowej. Potem majątek przejęło państwo. Chobielin znacjonalizowano i przekazano na rzecz Państwowego Gospodarstwa Rolnego.

Chobielin. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski przed swoim domem 22.08.2011 CHOBIELIN , MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH RADOSLAW SIKORSKI PODCZAS KONFERENCJI PRASOWEJ W SPRAWIE LIBII . FOT. KRZYSZTOF SZATKOWSKI / AGENCJA GAZETA SLOWA KLUCZOWE: MANUALFot. Krzysztof Szatkowski / Agencja Gazeta

Kiedy PGR przejęło Chobielin, piękny dworek szybko zaczął podupadać i przeradzać się w ruinę. W 1988 roku zniszczoną posiadłość kupił Radosław Sikorski. Ile zapłacił za 800-metrowy dworek i 14 hektarów? Według informacji Se.pl było to... 1200 dolarów, czyli około 3600 złotych. Sikorski, wraz ze swoją żoną Anne Applebaum, zadbali o posiadłość i przywrócili jej blask. W 2010 roku w swoim oświadczeniu majątkowym wycenił Chobielin na 4 miliony złotych.

Chobielin, dworek Radosława Sikorskiego Chobielin, dworek Radosława Sikorskiego Fot. Damian Kramski / Agencja Wyborcza.pl

Radek Sikorski i Anne Applebaum

Posiadłość otacza 14-hektarowy park, po którym jeśli ma się szczęście minister obwiezie swoim motorem.  W 2008 roku do Chobielina przyjechał minister spraw zagranicznych Niemiec, Walter Steinmeier z żoną.

Chobielin, dworek Radosława Sikorskiego, Walter Steinmeier z żonąAG

Radosław Sikorski gran na organach Radosław Sikorski gran na organach EAST NEWS/WOJCIECH TRACZYK

Radek Sikorski i Anne Applebaum

W domu znajduje się wiele wyjątkowych przedmiotów między innymi kościele organy. Instrument składa się z 460 piszczałek.

 

Radosław Sikorski, domy gwiazd, domy polityków, dom, gabinetEAST NEWS/WOJCIECH TRACZYK

Jeżeli chcesz zobaczyć więcej zdjęć z domu Radosława Sikorskiego (np. kuchnię czy salonik), zapraszamy do osobnego artykułu.

Justyna Steczkowska Justyna Steczkowska Gala

Justyna Steczkowska

Urok dworków zauroczył także Justynę Steczkowską. Jej mąż Maciej Myszkowski, z wykształcenia architekt zaprojektował wspaniały dom, w dworkowym stylu. Piękny dom z gankiem otacza ogromny ogród ze stawami i boiskiem do piłki nożnej.

Uwielbiamy te chwile, kiedy dom wypełnia się przyjaciółmi i zaczynamy razem gotować. - opowiada Se.pl Justyna Steczkowska. - Zimą wszyscy kręcą się wokół kuchennego pieca zbudowanego według dawnych zasad przez prawdziwego wiejskiego zduna. Daje tyle ciepła i ma piękny zapach naturalnego drewna.To właśnie w tej kuchni powstaje chleb, z którego pieczenia gwiazda jest znana wśród swoich znajomych. Latem wygrzewamy się na słońcu w ogrodzie otoczonym brzozami i pachnącymi łąkami, których pełno dokoła.

 

Justyna SteczkowskaGala

Andrzej Grabowski. Andrzej Grabowski. fot.WBF

Andrzej Grabowski

Z mieszkania w bloku uciekł też Andrzej Grabowski. Aktorowi zamarzyła się posiadłość prawdziwego szlachcica. W zeszłym roku odtwórca roli Ferdka Kiepskiego wraz młodszą o 18 lat żoną Anitą Kruszewską przeprowadził do 700 metrowej posiadłości pod Grodziskiem Mazowieckim.

Na terenie nie brakuje basenu i pięknego ogrodu - czytamy w magazynie "Świat&Ludzie".

Budowa domu stylizowanego na szlachecki dworek trwała 3 lata. Cały wykonany jest z drewna, ma ganek i okna z okiennicami. Przypomina ten, który w swojej ofercie mają firmy, produkujące domy z bali. Oto przykład ze strony Aledomydrewniane.pl.

 

Aledomydrewniane.plScreen z Aledomydrewniane.pl

Więcej o: