Desmond Amofah jako "Etika" tworzył krótkie filmy, recenzje i relacje z gier komputerowych. Od pewnego czasu zwierzał się swoim fanom, że cierpi na chorobę psychiczną, zaś sława źle na niego wpływa.
Desmond Amofah zaginął 19 czerwca 2019 roku. Tego dnia nad brzegiem East River w Nowym Jorku znaleziono jego rzeczy osobiste - dowód i komórkę. Fani jeszcze tego samego dnia wiedzieli, że Etika przeżywa jakiś kryzys, bowiem na swoje drugie konto na YouTubie dodał alarmujący film, w którym podczas spaceru po Manhattanie zwierza się z problemów psychicznych. Nagranie nosiło tytuł "I'm Sorry" ("przepraszam") i szybko zostało skasowane z sieci.
Wczoraj nowojorska policja poinformowała, że z East River wyłowione zostało ciało. Dzisiaj nad ranem podano informację, że jest to zaginiony Desmond "Etika" Amofah.
Amofah w ostatnich miesiącach wielokrotnie publikował treści, które niepokoiły tysiące jego fanów. Po jednym z nagrań na Instagramie, na którym groził samookaleczeniem, do jego domu przyjechała policja. Jego kanały były sukcesywnie usuwane z kolejnych platform (YouTube, Twitch, Reddit), "Etika" dwa razy leczył się również psychiatrycznie.
W ostatnich tygodniach Amofah miał odrzucić wszelką pomoc i pogrążyć się w chorobie. Jak mówił, popularność internetowa "pożerała go":
Niech moja historia będzie przestrogą dla tych, co żyją w social media. Media społecznościowe cię wyruch***ją i stworzą obraz ciebie, jakim chciałbyś być. Niestety, to mnie przerosło - mówił Desmond w swoich ostatnich nagraniach.
Desmond "Etika" Amofah zaczynał swoją karierę w 2012 roku. Publikował głównie treści związane z grami komputerowymi, szybko jednak zyskał fanów na całym świecie. W "realu" pracował jako model.
Jeśli w związku z myślami samobójczymi lub próbą samobójczą występuje zagrożenie życia, w celu natychmiastowej interwencji kryzysowej, zadzwoń na policję pod numer 112 lub udaj się na oddział pogotowia do miejscowego szpitala psychiatrycznego.
Jeśli potrzebujesz rozmowy z psychologiem, możesz zwrócić się do Całodobowego Centrum Wsparcia pod numerem 800 70 2222. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie. Z Centrum skontaktować mogą się także bliscy osób, które wymagają pomocy. Specjaliści doradzą co zrobić, żeby skłonić naszego bliskiego do kontaktu ze specjalistą.