"Titanic" w reżyserii Jamesa Camerona to już prawdziwa klasyka kina. Filmowa opowieść o legendarnym transatlantyku, który miał być niezatapialny, przyciągnęła do kin tłumy widzów. Film z Leonardo DiCaprio i Kate Winslet w rolach głównych zarobił ponad 2 miliardy 200 milionów dolarów, przy budżecie 200 milionów dolarów. Zdobył także 11 statuetek Oscara. Jednak nawet wybitne produkcje nie ustrzegły się od błędów twórców. Oglądając "Titanica" też możemy natknąć się na błędy. Postanowiliśmy przytoczyć kilka z nich.
Widoczna na ekranie kamera, która odbiła się w lustrze czy na szybie, to częsty błąd filmowców. Taki przypadek zdarzył się także w "Titanicu". W scenie gdy otwierają się drzwi na salę bankietową możemy dostrzec kamerę operatora.
Tworząc film historyczny, trzeba bardzo uważać na wszelkie detale związane ze zmieniającą się technologią i wynalazkami. Akcja na statku toczy się w 1912 roku. Wówczas latarki nie dawały jeszcze białego światła. Mogło być ono jedynie żółte.
W jednej z początkowych scen widzimy postać Rose z pieprzykiem po lewej stronie twarzy. W późniejszych scenach pieprzyk zmienia swoje położenie i jest po prawej stronie. Być może jest to spowodowane błędem w charakteryzacji, ale najprawdopodobniej odwróconym obrazem.
Sceny na dziobie Titanica są wręcz kultowe dla całej produkcji. Zauważamy jednak, że to miejsce uległo kilku modyfikacjom w trakcie kręcenia. Scenografia różni się od siebie w różnych momentach filmu.
W jednej ze scen Rose, by ratować ukochanego Jacka uwięzionego kajdankami, biegnie po siekierę. By ją wyjąć rozbija szkło. Szyba rozbija się całkowicie, ale chwilę później duże jej fragmenty wciąż są widoczne na ekranie.
Scena gdy Rose uderza siekierą w kajdanki mogła być naprawdę krwawa. Wyraźnie widzimy, że bohaterka, grana przez Kate Winslet, uderza siekierą w rękę ukochanego. Ostatecznie jednak Jack wyszedł bez szwanku.
W tej samej scenie pojawia się temat pojawiających się znikąd części garderoby Jacka. Początkowo ma on na sobie białą koszulę i spodnie. Później dochodzą jeszcze szelki. Jak je założył mając na rękach kajdanki? To prawdziwa tajemnica.
W momencie gdy Rose poddaje się beznadziei i próbuje wskoczyć w morską otchłań, Jack przytacza historię z dzieciństwa. Wspomina chwile, gdy podczas wędkowania wpadł do lodowatej wody jeziora Wissota. Problem w tym, że wspomniane jezioro zostało napełnione wodą dopiero sześć lat po zatonięciu Titanica.
W jednej z końcowych scen filmu widzimy Rose, która ostatecznie trafia do Nowego Jorku. Tam przygląda się majestatycznej Statui Wolności. Ta jest koloru zielonego, chociaż jest to niemożliwe w 1912 roku. Wówczas budowla była brązowa, z nielicznymi zielonymi fragmentami. Dlaczego? Statua Wolności jest wykonana z miedzi. Pod wpływem czynników atmosferycznych zaczęła zmieniać kolor.