• Link został skopiowany

Pogrzeb Elżbiety II. Od czego zależą stroje żałobników? To długa tradycja, naruszała ją Diana

Jak wybierane są żałobne stroje rodziny królewskiej? Jak się okazuje, rządzą tym ściśle ustalone reguły, które kształtowane były przez lata.
Pogrzeb Elżbiety II. Od czego zależą stroje żałobników? To długa tradycja, którą naruszała Diana
fot. Agencja Wyborcza

19 września odbył się pogrzeb królowej Elżbiety II. Monarchini została pochowana w Windsorze w krypcie z księciem Filipem, rodzicami i siostrą. Członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej pojawili się na ceremonii w żałobnych strojach. To, jaki ubiór wybrali na tę okazję, wynika z wieloletniej tradycji i z zasad, które kształtowały się przez lata. 

Zgodnie ze zwyczajami wszyscy członkowie rodziny królewskiej, którzy posiadają stopień wojskowy, na ceremonii powinni pojawić się w mundurze. Król Karol III, książę Edward, książę William i księżniczka Anna w takich właśnie strojach zjawili się w Opactwie Westminsterskim. Wyjątkiem był książę Harry i książę Andrzej, którzy nie są do tego upoważnieni. Najmłodszy syn Diany sam odszedł z rodziny, a książę Andrzej został pozbawiony tytułów wojskowych i królewskich przez samą Elżbietę II. Przyczyną był  skandal powiązany z Jeffrey'em Epsteinem i oskarżenia o wykorzystywanie seksualne nieletniej Virginii Roberts. Co z pozostałymi członkami rodziny?

Zobacz wideo Jak to jest być Kate i Williamem? Wcale nie tak prosto, jak może się wydawać

Pogrzeb Elżbiety II. Od czego zależą stroje żałobników? To długa tradycja, którą naruszała Diana

Nieodłącznym elementem stroju pogrzebowego jest czerń. Kobiety wybierają formalne suknie i kapelusze, a mężczyźni zakładają garnitury.

 

Co ciekawe, kojarzony z żałobą kolor czarny elementem stroju stał się dopiero w XIX wieku. W 1938 roku, kiedy zmarła Cecilia Bowes-Lyon, babcia Elżbiety II, jej córka wybrała tego dnia białą suknię. Tak samo w dniach żałoby ubrana była Maria I Stuart, która na portretach z XVI ma na sobie białe ubranie.

 

W wywiadzie dla telewizji CNN, brytyjska historyczka mody Kate Strasdin powiedziała, że znaczący wpływ na wygląd żałobników miała prababka Elżbiety II, królowa Wiktoria. Monarchini przez cztery dekady po śmierci męża pokazywała się w czerni i nazywana była "wieczną wdową".  

Księżniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej włożyła mundur. Dlaczego? Ma na koncie liczne osiągnięcia
Księżniczka Anna jako jedyna kobieta z rodziny królewskiej włożyła mundur. Dlaczego? Ma na koncie liczne osiągnięcia fot. Agencja Wyborcza

Więcej zdjęć znajdziesz w galerii na górze strony.

Księżnej Dianie zarzucano, że bawi się konwencją czarnego stroju i zakłada go na nieodpowiednie okazje. Kiedy matka księcia Williama była jeszcze narzeczoną Karola, wywołała ogromne kontrowersje, kiedy w 1981 roku na gali w Royal Opera House pojawiła się w czarnej sukni. Ten strój był już zarezerwowany jedynie żałobnikom.

Dziesięć lat później także wybrała ten kolor stroju, kiedy sfotografowano ją na premierze filmu i zarzucono jej wówczas brak szacunku do zmarłego wcześniej króla Norwegii. Sztywne zasady żałobnych strojów łamała też królowa Aleksandra, synowa królowej Wiktorii, która po śmierci męża zdecydowała się na błyszczące suknie w fioletowych odcieniach.

 

Ważnym elementem żałobnego stroju u kobiet jest też welon. Ten element w uwspółcześnionej wersji minimalistycznej woalki mogliśmy zaobserwować w trakcie uroczystości pogrzebowych królowej Elżbiety II - zarówno u księżnej Kate, Meghan Markle, jak i pozostałych kobiet z rodziny. Ten zwyczaj ukształtował się już dawno. Na zdjęciach z pogrzebu ojca Elżbiety II wszystkie kobiety miały twarze zasłonięte długimi czarnymi welonami. 

Zobacz też: Książę Harry i książę William zawarli rozejm? Przeciwnie, unikają się jak ognia. Rozmawiali zaledwie raz

Więcej o: