Edward VIII był pierwszym i jak dotychczas jedynym monarchą brytyjskim, który dobrowolnie abdykował. Zdecydował się poślubić Wallis Warfiels Simpson. I to był oficjalny powód jego rezygnacji. Ale czy na pewno prawdziwy?
Powszechnym faktem była jego sympatia do nazistów. Marek Rybarczyk w artykule dla Weekend Gazeta.pl zwrócił uwagę, że według niektórych historyków małżeństwo miało być przykrywką dla prawdziwych powodów usunięcia króla. Sugerują, że chodziło o zdradę. Prawdy nie poznamy. Wiemy natomiast, że Edward VIII całe życie spędził z dala od brytyjskiej rodziny wraz ze swoją ukochaną.
Edward urodził się w 1894 roku jako najstarszy syn króla Jerzego V. Nigdy nie ukrywał licznych kochanek, a także zamiłowania do dobrej zabawy. Podczas jednej z imprez poznał Wallis. W 1934 roku, bo wtedy miało miejsce spotkanie, kobieta była jeszcze żoną Ernesta Simpsona, angielsko-amerykańskiego biznesmena. Amerykanka została kochanką Edwarda. Szybko się rozwiodła, a monarcha w 1936 roku ogłosił, że zamierza poślubić ukochaną. Nie zdążył uzyskać pozwolenia ojca, gdyż ten zmarł. Edward został koronowany na króla w 1937 roku.
Brytyjski parlament debatował na temat możliwości małżeństwa. Każda propozycja – na przykład brak tytułów dla kobiety - była odrzucana. 10 grudnia 1936 roku Edward VIII abdykował, a królem Anglii został Jerzy VI, ojciec królowej Elżbiety II.
Wielu biografów dowodzi, że ukochana Edwarda mogła być hermafrodytą, czyli miała organy obu płci.
Jeśli nawet tak było, nie przeszkadzało to zapewne biseksualnemu księciu - komentuje Marek Rybarczyk w książce "Skandale angielskich dworów".
Teoria ta nigdy nie została potwierdzona. Wiadomo tyle, że Wallis była "chłopczycą" - była niezależna (jak na czasy, w których przyszło jej żyć), paliła cygara i nie zachowywała się jak typowa dama. Jeszcze w dzieciństwie dawała rodzicom do wiwatu i szybko pożegnała się z domem rodzinnym. Jako dziewiętnastolatka pojechała na Florydę wraz z przyjaciółką. Poznała tam lotnika, z którym zaledwie pięć miesięcy później zawarła związek małżeński. Wielka miłość trwała krótko. On uciekał w alkohol, ona szukała szczęścia wśród innych mężczyzn.
Już w pierwszych tygodniach spędzonych w bazie w Pensacoli zrozumiała, jak powierzchownie znała Wina Spencera, gdy rzuciła się w małżeństwo z nim. Nauczyła się traktować hałaśliwe wieczorne sobotnie imprezy z piciem, tańcem i hulankami do białego rana jako coś w rodzaju dziękczynienia za to, że kolejny tydzień mam już szczęśliwie za sobą - pisze o Wallis Anne Sebba.
Rok po rozwodzie wyszła znowu za mąż. Tym razem za wspomnianego już Ernesta Aldricha Simpsona. Duży majątek męża pozwalał jej wieść życie, o jakim marzyła. I tak podczas jednej z imprez poznała króla.
Staje się ona życiową obsesją znudzonego monotonią młodego arystokraty. Ten jest gotów zrobić wszystko, by zaimponować Wallis (...). Spełnia prośbę ukochanej i nad basenem maluje jej paznokcie u nóg (scenę podpatruje służący). Innym razem, udając psa, następca tronu na czworaka szczeka, prosząc ą o papierosa - relacjonuje Marek Rybarczyk w książce "Skandale angielskich dworów".
3 czerwca 1937 książę Windsoru Edward i Wallis Warfield pobrali się w Château de Cande we francuskiej Dolinie Loary. Mieszkali głównie we Francji, ale dużo podróżowali. Bywali także w Niemczech. W 1937 roku zostali uhonorowani przez nazistowskich urzędników, a Edward spotkał się z Adolfem Hitlerem. Podczas II wojny światowej były król przyjął funkcję oficera łącznikowego. W czerwcu 1940 roku Edward i Wallis uciekli do Hiszpanii. Do Francji wrócili dopiero po wojnie.
Wallis trwała przy mężu. Jej także zarzucano, że jest szpiegiem. Na liście jej kochanków znajdował się podobno nawet Joachim von Ribbentrop.
Niektórzy uważali ją za karierowiczkę, femme fatale, która dla władzy zrobi wiele. "Mamy tu do czynienia z kobietą najgorszego gatunku", pisała o niej w swoich pamiętnikach posłanka Nancy Astor. Trudno tym doniesieniom odmówić jednego – pojawienie się Wallis w życiu Edwarda odmieniło brytyjską monarchię. Simpson zmarła w 1986 roku, w wieku 90 lat. Spoczęła obok męża na cmentarzu w Windsorze.