Jak rozpocząć pracę nad bransoletką?
Na sam początek trzeba wybrać właściwą mulinę do wykonywania bransoletki. Oczywiście zakupienie jej nie jest trudne, bo można ją dostać w pasmanterii i w sklepie internetowym. Warto wybrać kilka wersji kolorystycznych, aby można było łączyć je potem w rozmaite wzory. Do muliny dokupić trzeba nożyczki i agrafkę i dzięki temu będzie można sprawnie wykonywać ozdobę.
Jak się robi bransoletki z muliny?
Bransoletki z muliny wykonuje się przez zwykłe wiązanie supełków. Można stosować różne wiązania, dzięki czemu zostaną stworzone przeróżne wzory. Da się to robić bowiem w prawo, w lewo albo w oba te kierunki, uzyskując tym samym niepowtarzalne wiązania. Poniżej znajduje się szczegółowy opis na przygotowanie bransoletki z muliny krok po kroku.
Pierwszy etap to wybranie właściwych kolorów, jakie chce się wykorzystać. Wybór jest indywidualny i uzależniony od tego, co się komu podoba i co do czego pasuje. Kiedy taką bransoletkę wykonuje się po raz pierwszy, wystarczy wykorzystać dwa kolory – tyle wystarczy na początek. Z każdego koloru trzeba uciąć po 3 kawałki o długości ok. 1 metra. Taka długość jest konieczna, aby nie trzeba było zastanawiać się, co zrobić, gdy nagle zabraknie muliny.
Następny krok to złapanie za końce z jednej strony i zawiązanie supła. Na końcu powinny pozostać nitki do wykończenia. O supeł trzeba zaczepić agrafkę i wpiąć na przykład w nogawkę spodni, aby mieć go cały czas pod ręką. Mulinę trzeba rozdzielić w ten sposób, że po obu stronach mają się znaleźć trzy nitki w takim samym kolorze. Te obie strony trzeba związać i w ten sposób rozpoczyna się pracę.
Teraz trzeba znaleźć zewnętrzną część i z tego miejsca będzie się zaczynało wiązanie. Supełki powinno się wiązać za każdym razem na osobnej, sąsiadującej nitce. I to wszystko. Tak wygląda sposób na wykonanie najprostszego wiązania. Trzeba tylko obserwować, w którym momencie długość bransoletki z muliny będzie wystarczająca – powinna okalać nadgarstek i nie ściskać go zbytnio.
Dodatkowe wzory na bransoletce
Powyżej przedstawiono najprostszy sposób na przygotowanie bransoletki. Jeśli już się go pozna, wówczas można wprowadzać dodatkowe umiejętności do tej sztuki. Otóż wiele osób decyduje się na dodatkowe wykonanie napisu na środku opaski. To ważne, skoro mówi się, że to bransoletki przyjaźni.
Aby wykonać taką bransoletkę, potrzebna jest większa ilość miejsca, a żeby tak było trzeba użyć więcej niż trzech nitek muliny. Ilość kolorów jest dowolna. Przez to będzie można swobodnie umieścić na niej napis tak, żeby zmieścił się w całej okazałości. Dobrze, aby napis wykonany był za pomocą tylko jednego koloru – wtedy będzie bardziej rzucał się w oczy.
Kilka porad
Może się tak zdarzyć, że podczas zaplatania supełków zauważy się, że bransoletka zaczyna się skręcać. Nie jest to pożądany efekt, dlatego warto wiedzieć, że dzieje się tak ze względu na wykonywanie pojedynczych supełków. Ważne jest, aby robić podwójne supełki na każdej nitce. Drugim problemem może być to, że paski nie układają się po skosie, ale cały czas idą prosto. Jeśli po jakimś czasie same nie zmienią kierunku, to można im dopomóc palcem i po prostu przesunąć nieco w dół. Z kolei jeśli jeden rząd nie wychodzi w jednym, a w kilku kolorach, to znaczy, że ta nitka, na której robi się supełek, nie jest wystarczająco mocno zaciskana. Trzeba zwiększyć moc zaciskania i efekt powinien być zadowalający.
Bransoletki z muliny to hit, który wraca do mody i znowu pojawia się na nadgarstkach nie tylko młodzieży, ale też dorosłych. Być może dlatego, że za czasów młodości dzisiejszych dorosłych powstał pomysł na ich noszenie i czują oni pewien sentyment.